MOJE CESTA K FOTOGRAFII

Moje cesta k fotografii nebyla přímá. V roce 2015 jsem se autorsky podílel na pořadu TV Stream Vodáci, který byl koncipován jako svého druhu video-kilometráž českých řek. Ačkoliv byl pořad oceněn v cestovatelském festivalu v Karlových Varech, s jeho pokračováním se k mé lítosti nepočítalo. Z tohoto důvodu jsem vážně uvažoval, že se postavím na vlastní nohy a budu pokračovat v natáčení ve vlastní režii. V té době jsem natáčení znal pouze jako účinkující před kamerou, proto jsem se rozhodl, že se začnu učit něco „jednoduššího“ a sice fotografování, ze kterého postupně přejdu na natáčení. Focení mě ale neskutečně chytlo, nejvíce se mi na něm líbí, že rozvíjí uměleckou i technickou stránku tvoření, a k žádnému natáčení už nikdy nedošlo…

POUŽITÁ TECHNIKA

Začínal jsem s fotoaparáty značky Olympus řady PEN, později Olympus řady OMD, dodnes je považuji za univerzální fotoaparáty se skvělou ergonomií. V současné době fotím s fotoaparátem SONY A7 RIII, ke kterému mě přivedla potřeba řešení hloubky ostrosti a také nejasné majetkové poměry ve společnosti Olympus.

VZDĚLÁNÍ

Fotografování se můžete naučit pokusem a omylem, ale zabere to, dle mě, asi 10 let. Tedy je více než dobré učit se od někoho. Se začátky mi velice pomohly videokurzy Josefa Cvrčka, následně jsem absolvoval rekvalifikační kurz u Fotoinstitutu. Na pokročilejší práci s postprocesem mohu doporučit Light Garden Academy. Pak už jen stačí fotit hodiny a hodiny a výsledek se zcela jistě dostaví…

ZAMĚŘENÍ

Aktuálně se věnuji převážně portrétní fotografii, zajímá mě exteriérová, ale i ateliérová tvorba. Zde mám výhodu vlastního ateliéru na Praze 9. Občas se nachomýtnu u nějaké reportáže, krajinu fotím spíše příležitostně. Nefotím a nikdy jsem nefotil velké série fotek, spíše se intenzivně věnuji jedné maximálně dvěma fotkám na dané téma. Nejvíce mě zajímá, pokud mohu ve fotografii uplatnit svojí kreativitu.

TFP focení

U zajímavých lidí s kreativními nápady se nebráním spolupráci na bázi TFP. TFP je zkratka termínu „Time For Prints“, což v překladu znamená „čas za fotky“. Jde o formu spolupráce mezi fotografem a modelkou (případně dalšími profesemi – jako například vizážistkami), při níž vzniknou fotografie, které poslouží všem zúčastněným k obohacení portfolia.

KONTAKT

Nejlépe přes sociální sítě (ikony v horním menu), nebo přes email littlejarda@gmail.com .